05/04/2023
Стефаній Мартиненко

Коли необхідне страхування вантажу?

Чи варто вносити додаткове страхування вантажу до статей витрат чи цілком можна обійтися базовим покриттям? Що може статися з вашим товаром під час шляху та у яких випадках перевізник не заплатить вам жодного центу для покриття збитків? Розбираємось разом у цій статті.

Навіщо страхувати вантаж?

Більшість підприємців вважають, що страховка = зайві витрати. Але таке мислення зберігається лише до перших страхових випадків. Потім приходить розуміння, що це скоріше плата за безпеку та особистий спокій.

Адже в дорозі з вашим товаром цілком можуть статися різні «неприємності»:

  • його можуть втратити;
  • вкрасти, внаслідок розбійного нападу;
  • він може «загинути» з вини перевізника чи обставин (погані погодні умови, пожежа, аварія, зіткнення, тощо). До речі, багато з подібних випадків не включені до базового страхування, тобто якщо (умовно) корабель зазнає лиха і для полегшення маневрування скидає ваші контейнери за борт, то ви не отримаєте відшкодування за їх втрату.

Або ж, що найімовірніше, ваш товар може дійти до місця призначення в не належному стані або в неповній комплектації. За даними американської логістичної корпорації Flexport ⅓ всіх страхових претензій висувається через недбале ставлення до вантажу.

Тобто ризики втрат справді великі, а страхові випадки не є поодинокими і трапляються щодня.

Що можна застрахувати?

Найпопулярнішим є страхування втрати фрахту. Однак є поліси, які покривають не лише сам вантаж, а й інші можливі втрати (в т.ч. фінансові):

  • транспортні та/або митні витрати, пов’язані з доставкою до пункту призначення;
  • недоотриманий прибуток (у розмірі не більше за 10%);
  • військові чи страйкові ризики, тощо.

Немає сенсу перераховувати всі можливі варіанти, оскільки покриття залежить від політики обраної страхової компанії (СК). Наприклад, багато СК запропонують вам включити в поліс захист збитків, отриманих в результаті неправильно проведених вантажно-розвантажувальних робіт. Інші вважають контракт завершеним після прибуття контейнера на склад. Якщо ж щось станеться із товаром після цього терміну, довести провину та отримати виплату буде вкрай складно.

Від чого залежить вартість полісу?

Важливо розуміти, що будь-яке страхування загалом є дуже опціональним. Так, вартість залежатиме від:

  • типу покриття: з відповідальністю за всі можливі ризики (що, природньо, дорожче), або за узгоджені (найвірогідніші, які ви відмітили при складанні договору);
  • зони покриття (з огляду на дальність транспортування, маршрут та категорію небезпеки);
  • транспорту (авіа/морський/сухопутний або мультимодальні перевезення);
  • форми договору (разовий чи генеральний).

Також при розрахунку тарифу СК враховуватиме вид і вартість товару, обсяг і упаковку, наявність перевантажень, охорони та інші фактори.

Один з таких — франшиза (сума, нижче за яку ви не можете отримати компенсацію). Наприклад, ви вирішили застрахувати вантаж на $100 000 з франшизою $1250. Сума встановленого збитку становить $1200. Ви не отримаєте виплату (оскільки це на $50 менше франшизи, тобто є вашою частиною відповідальності).

Страхування вантажу при морських перевезеннях

Існує таке поняття, як «базова страховка морської лінії», вона становить лише $2 за кілограм. Що явно замало задля відшкодування збитків.

Тому є сенс обирати додаткові класи покриття: експерти області вважають, що оптимально забезпечити собі 110% вартості вантажу та фрахтових витрат.

Тим, кого цікавить питання: «Яку страховку обрати у США?», відповімо так: часто поліс вам запропонує сам перевізник. Тобто не завжди є необхідність моніторити ринок та самостійно вишукувати оптимальні пропозиції, витрачати час на прорахунки умов контрактів. Важливо розуміти, що більшість морських компаній не мають ліцензій та дозволів на страхову діяльність, тому виступають лише посередниками, маючи стабільні партнерські відносини із СК (а іноді й більш вигідні умови).

Як відбуваються виплати?

Наївно очікувати, що СК щедрою рукою і без питань сплатить усю суму, зазначену у договорі. Тому, якщо з вашим вантажем все ж таки відбудеться страховий випадок, будьте готові до наступного сценарію:

  1. Подання заяви про подію та надання необхідної документації.
  2. Проведення розслідування, встановлення причин та винних.
  3. Узгодження оцінки збитків.
  4. Прийняття рішення про суму виплати (або її повну відсутність).
  5. Судові розгляди у разі, якщо сторони не досягли угоди.

Але, незважаючи на всі нюанси, страхування було і залишається необхідною статтею витрат для тих, хто хоче забезпечити стабільність свого бізнесу та захист від непередбачених обставин.

Залишились запитання?

Заповніть форму для безкоштовної консультації