Давайте одразу закриємо питання, навіщо потрібні дані Google Analytics для Shopify, адже платформа має вбудовані та доступні інструменти для швидкого аналізу ключових метрик.
Використання Google Analytics (GA) допоможе:
Використання обох платформ забезпечує всебічний огляд, поєднуючи дані про трафік, поведінку клієнтів, ефективність маркетингових кампаній та конверсію. Що, зрештою, допоможе вам приймати більш ефективні бізнес-рішення.
З іншого боку, GA варто використовувати для крос-перевірки даних, тобто для того, щоб порівняти інформацію та переконатися у її достойменності.
Стандартно, для початку роботи з новим сервісом вам доведеться зареєструватися. Радимо створити окремий обліковий запис Google для бізнесу, а не використовувати особистий (це спростить передачу даних у майбутньому і є безпечнішим).
Процес реєстрації дуже простий і триватиме до 5 хвилин. Далі слідуйте інструкціям:
Зазначені вище дії зазвичай не викликають жодних труднощів. Також GA запропонує вам допомогу та докладні інструкції, як встановити код на сайт (вони призначені для сайтів на WordPress та інших конструкторах).
Також ви можете отримати поради щодо ручної інтеграції. Для цього доведеться додати код на кожну сторінку сайту вручну (відразу після тегу <head>).
Подальші дії ми робимо вже в магазині, щоб аналітика на Shopify запустила збір даних. Для цього:
Щоб переконатися, що GA правильно налаштований на вашому сайті, поверніться до свого облікового запису Google Analytics і перейдіть до розділу “Переглянути дані відстеження” (нагадуємо, що інформація буде доступна лише через 48 годин).
Після закінчення цього періоду, “прогуляйтесь” по своєму сайту з позиції користувача і переконайтеся, що дані починають надходити до облікового запису Google Аналітики.
Аналітика Google + звітність на Shopify допоможуть вам краще зрозуміти аудиторію, оптимізувати сайт та маркетингові зусилля, що = збільшити конверсію та доходи вашого магазину.
Наприклад, ви можете виявити, що сторінка “Про нас” має високий показник перегляду. Це може вказувати на недостатню інформованість відвідувачів та бажання отримати більше знань про бренд. З такої поведінки можна зробити висновок, що ваш магазин поки що не має належної впізнаваності і вам потрібно докласти зусиль, щоб закріпити позиції на ринку.
Також, завдяки Google Analytics, ви можете побачити, на якому етапі воронки продажів найбільше користувачів залишає сайт і вжити заходів для збільшення конверсії.
Плюс, ви отримаєте відповіді на такі запитання:
Звідки надходить найбільше доходу? Аналіз джерел трафіку, які приносять найбільшу кількість замовлень чи високий середній чек, допоможе сконцентруватися на найефективніших маркетингових каналах.
Які пристрої вподобають користувачі? Якщо більшість заходять з мобільних, це може спонукати оптимізувати сайт для мобільних платформ або створити власний додаток.
З якими проблемами стикаються на сайті покупці? GA дозволяє виміряти швидкість завантаження сторінок і виявити проблеми, які негативно впливають на досвід користувача.
Також, напевно, вам буде корисна інформація про те, звідки приходять ваші відвідувачі (органічний пошук, соціальні мережі, рекламні кампанії) і який трафік є найбільш ефективним.
Резюмуючи все, написане вище, ми радимо не нехтувати інструментами Google Аналітики та впроваджувати отримані результати для покращення показників бізнесу.