Сезонність — цілком прогнозоване явище, яке має не лише недоліки (як то зниження продажів), а й може використовуватись для отримання вигоди (при правильно побудованій маркетинговій стратегії). Розповідаємо, які існують заходи щодо згладжування сезонних коливань попиту та як мінімізувати їх вплив на ваш бізнес.
Головна особливість цих коливань, як було зазначено, — їх прогнозованість. Це дає можливість заздалегідь підготуватися як до зниження, так і до підвищення попиту. Звісно ж, зробити це у “сезонних” нішах (наприклад, товари для пляжного відпочинку чи зимових видів спорту) дещо складніше, проте не менш реально.
Серед інших плюсів сезонності варто відзначити:
Хоча сезонність може надати бізнесу значні переваги, важливо проводити згладжування сезонних коливань попиту та ефективно використовувати їх на свою користь.
У різних країнах та культурах вони, природно, відрізнятимуться. За основу ми візьмемо звички середньостатистичного американського та європейського споживача. Отже, є кілька важливих подій, які неодмінно вплинуть на попит у вашому інтернет-магазині:
Назва | Дата проведення | Особливості |
Black Friday | Четверта п’ятниця листопада | Вважається початком сезону святкових покупок. Цього дня прийнято пропонувати значні знижки, організовувати акції та спеціальні пропозиції. |
Cyber Monday | Наступний понеділок після Чорної п’ятниці | Значна подія у світі e-commerce. За даними досліджень ринку США, останні роки має більший обсяг продажів, ніж Black Friday. |
Christmas Sales | З 1 по 25 грудня | Найкраще продаються товари, пов’язані з Різдвом чи ті, які можуть бути використані для подарунків. |
Амазон Prime Day | Варіативно. Найчастіше – липень та/або жовтень | Знижки отримують лише учасники програми Prime. Гарна нагода для бізнесу реалізувати залишки. |
Також сезонні коливання продажів спостерігаються напередодні основних релігійних та державних свят. Так, перед 4 липня у США відбувається “вибуховий” попит на товари для пікніка: барбекю, мангали, тарілки тощо. У листопаді американці не менш активно купують посуд, скатертини та декор напередодні Дня Подяки (останній четвер листопада). На Великдень у лідери продажів вийдуть товари із кроликами, кошики та відповідні прикраси.
Не варто забувати і про тематичні свята: Хеллоуїн (31 жовтня), День Святого Валентина (14 лютого). Ці свята відіграють важливу роль в економіці, впливаючи на патерни споживання, торгівлю та маркетинг. Багато компаній проводять спеціальні акції та розпродажі під час цих свят, щоб залучити клієнтів та збільшити продажі.
У цьому нам допоможуть стратегії, спрямовані на зменшення розривів між піковими та спокійними періодами попиту. Ось деякі з них:
1. Диверсифікація товарів та послуг
Пропозиція широкого асортименту товарів, які можуть бути потрібні в різні пори року або в різних умовах ринку. Наприклад, роздрібні магазини можуть пропонувати не лише товари для літнього відпочинку, а й зимовий одяг, аксесуари для спорту чи товари для дому.
2. Значні знижки у “низький” сезон
Проведення активних маркетингових кампаній, спеціальні пропозиції, бонуси до покупок — чудовий спосіб подолати сезонні спади протягом року і згладити різницю у продажах.
3. Адаптація виробничих процесів
Це може включати збільшення чи скорочення виробництва залежно від прогнозованого попиту, щоб уникнути зайвих запасів чи нестачі товарів.
Також сюди належить “підстроювання” продукції під поточні запити аудиторії та календарні події. Наприклад, якщо ви продаєте посуд для сервіровки, то напередодні Хеллоуїна можна випустити лінійку із зображеннями гарбузів. Або ж пропонувати тематичну упаковку до наявного асортименту, щоб ваш товар могли використовувати як подарунок.
4. Робота з цільовою аудиторією
Мається на увазі проведення різноманітних конкурсів, утримання лояльності через регулярні e-mail-розсилки та активний маркетинг у соціальних мережах.
На основі історичних даних та трендів можна передбачати сезонні коливання продажів та більш ефективно керувати запасами та ресурсами.
Наприклад, знаючи про наступ Різдвяних свят, які неодмінно спричинять збільшення попиту, ви можете найняти додатковий персонал для роботи з клієнтами, тим самим підтримуючи швидкість обслуговування та рівень сервісу. Або ж заздалегідь закласти рекламний бюджет щодо маркетингових дій у період зниження купівельної активності.