28/07/2023
Стефаній Мартиненко

Як розрахувати обсяг вантажу?

Кубатура вантажу, також відома як об’ємна вага, є важливою характеристикою при транспортуванні та зберіганні. Розрахунок цього показника дозволяє:

  • спрогнозувати вартість транспортної операції;
  • оптимізувати використання простору;
  • підібрати правильне пакування для перевезення.

А також може бути корисним у ряді інших випадків. Стандартно для обчислення об’ємної ваги відправлення використовують формулу:

Дх Шх В (в сантиметрах) / 5000

Однак у сфері міжнародних перевезень повно нюансів, якими ми хочемо поділитись у цій статті. Наприклад, деякі компанії, як DHL, використовують дільник 4000 (але лише для перевезень усередині Англії).

Не менш важливо (на наш погляд) розповісти, в яких випадках вам знадобиться розрахунок об’ємної ваги вантажу і які нюанси слід врахувати, щоб логістичні операції були максимально ефективними.

Де і навіщо застосовується цей параметр?

Мимоволі згадується дитяча загадка: «Що важче: кілограм каміння чи кілограм пуху?». Приблизно такою логікою керуються і перевізники. Адже обсяг вантажного відсіку обмежений, а брати оплату за вагу за умови великих обсягів — економічно не вигідно.

Тому задля підвищення рентабельності використовується показник кубатури. Він дозволяє правильно розрахувати корисний обсяг приміщення та встановити справедливу вартість послуг.

Об’ємна вага – це стандартний показник, затверджений у загальносвітовій практиці, який відображає щільність, порівнюється з фактичною вагою і дозволяє отримати розрахункову величину корисного простору, що займається.

Як правило, розрахунок об’ємної ваги вантажу застосовується при авіа- або наземних автомобільних перевезеннях. Так як при організації морської доставки прийнята система фрахту – оплати за контейнер. Лише у деяких випадках морські перевізники також використовують розрахунок кубічними метрами.

Також важливо розуміти, що кожен вид транспорту має свої коригувальні коефіцієнти, розраховані, виходячи із собівартості послуги та вантажної місткості.

У різних документах або калькуляторах від вантажоперевізника ви можете зустріти терміни «об’ємна», «фактична» та «оплачувана» вага. Справа в тому, що за основу завжди береться більший показник.

Як обчислити кубатуру вантажу

Крок 1: Вимірювання

Потрібно виміряти довжину, ширину та висоту кожного предмета. Для цього використовується метрична система, тому що загальноприйнято, що результат має бути в сантиметрах.

Важливо! Цифри завжди округляються у більшу сторону. Якщо по довжині ваш товар 144,5 см – для наступних обчислень округляємо до 145 см. Визначаємо параметри товару в упаковці.

Наприклад, наше з вами завдання: відправити 5 мікрохвильових печей повітряним транспортом. Знаходимо параметри однієї з них:
за довжиною – 53,5 см = 54 см
за висотою – 44 см
по ширині – 29 см

Крок 2: Обчислення об’єму кожного елементу

Після отримання вимірювань обчислюємо об’єм кожного елемента вантажу, помноживши довжину на ширину та на висоту. Потім складаємо всі обсяги разом, щоб одержати загальний.

V = 54 х 44 х 29 = 68904 – переводимо сантиметри в метри і отримуємо 0.0689 м3.

Загальний об’єм (у нас у прикладі 5 коробок) – 0.3445 м3.

Крок 3: Застосування коефіцієнту

0.3445 м3 х 167 = 57 кг.

Крок 4: Порівняння об’ємної та фактичної ваги

Одна мікрохвильова піч разом з коробкою важить 9 кг, разом 9х5 = 45 кг. Тобто в результаті, перевізник тарифікуватиме ваше відправлення як вантаж у 57 кг. На цьому прикладі різниця відносно невелика, але коли йдеться про тонни товару, ці цифри можуть шокувати.

Важливо! У прикладі ми розрахували кубатуру з коригуючим коефіцієнтом транспорту, проте, як було сказано вище, існує й інший метод розрахунку з дільником на 5000. У такому разі ми отримали б:   

54 х 44 х 29 = 68904/5000 = 13,7 (14 кг) * 5 штук = 70 кг.

Вибір методики залежить від країни відправлення/отримання, виду перевезень, домовленостей виробника з логістичною фірмою, тощо.

Що ще важливо знати

Не завжди у якості вантажу можуть бути фігури простих геометричних форм на кшталт паралелепіпедів або циліндрів. Тому при розрахунку кубатури врахуйте, що деякі елементи можуть бути упаковані разом або мати проміжки між ними. У окремих випадках, наприклад, при укладанні вантажу в контейнер, між предметами залишають простір для запобігання пошкодженням під час транспортування. Виміряйте розміри цих проміжків та додайте їх до загального обсягу вантажу.

Залишились запитання?

Заповніть форму для безкоштовної консультації






    Заповніть форму, щоб отримати
безкоштовну інструкцію

    Заповніть форму, щоб отримати
безкоштовну інструкцію

    コンサルテーション

    私は以下の事項に同意する。 「プライバシーポリシーと個人情報の保護

    Дякуємо!
    Ваша заявка прийнята

    Участь безкоштовна за умови попередньої реєстрації

    Кількість місць обмежена. Будь ласка, не відкладайте подання заявки на останній момент.

    Стривайте! Ви забули забрати цінний бонус

    Персональна консультація:
    “Як заробляти на Амазон від 3000$”

    дізнайтеся, як стартувати з МЕНШИМ бюджетом
    отримаєте покроковий бізнес-план

    Звичайна ціна консультації

    150$

    Для тих, хто побачив це повідомлення

    Безкоштовно

    Ми справді хочемо допомогти. Консультація ні до чого вас не зобов'язує!

    Консультацiя

    Консультация