Існує 3 основні моделі організації складського зберігання та доставки товарів покупцю на Amazon:
1. FBA – фізичне зберігання продукції на складах маркетплейсу. Платформа бере на себе всю відповідальність за пакування, логістику та клієнтський сервіс. Один із найвигідніших та найлегших способів організації бізнесу. Та при цьому не найбюджетніший.
2. FBM – продавець самостійно займається обробкою замовлень, зберіганням товарів та організацією логістики. Підходить тим, хто має достатню кількість компетенцій, щоб юридично та економічно грамотно організувати власні склади в США та Європі.
3. Fulfillment сервіси, що не належать Amazon – альтернативний метод, що повторює FBA. Його обирають ті, хто хоче заощадити, адже вартість доставки до/зі складів Amazon практично найвища на ринку. Також це вигідно, якщо ви торгуєте не лише на Amazon, а й на інших американських чи європейських платформах.
З позиції економії, безумовно, перемагає модель FBM, але в той же час вона позбавляє вас багатьох переваг FBA, детальніше про це говоримо в цій статті.
Fulfillment (англ.) – виконання, здійснення.
Зазвичай перекладається дослівно та означає «виконано Амазон».
За такої моделі маркетплейс бере на себе більшість складних завдань, зокрема:
Це не вирішує 100% завдань власника бізнесу, але однозначно спрощує ведення справ та надає конкурентну перевагу. Покупець не платить за доставку зі складу Amazon — маркетплейс заробляє на власнику бізнесу (включає цю вартість до операційних зборів). І тут важливо знати кілька статистичних даних:
54% покупців покидають товар, доданий до кошику, через високу вартість доставки.
83% користувачів обирають Amazon через безкоштовну доставку*
* офіційні дані сайту Amazon
Тобто, завдяки моделі FBA, ви можете залучити більше покупців та забезпечити їм якісний сервіс, що неодмінно вплине на кількість позитивних відгуків у вашому магазині.
Що ж у такому випадку робить власник бізнесу? Якщо говорити про роботу на сайті Amazon, зокрема, то ваші завдання:
На ваших плечах залишається пошук товару, організація виробництва, брендування, своєчасне поповнення залишків та його доставка до складів.
Поставляючи товар до американського складу, ви можете реалізовувати його не тільки на Амазон чи у США, а й у інших країнах світу. Якщо, звичайно, ваш продукт буде цікавий європейському споживачеві і ви маєте намір настільки розширити ринок збуту.
Для цих цілей існують підвиди моделі FBA:
1. Pan-EU – ви відправляєте продукцію до складу у США, а компанія самостійно займається подальшою логістикою та розподілом (одна точка входу). Це в рази збільшує швидкість доставки покупцям, а ви охоплюєте ринок понад 100 країн.
Важливо! Для роботи за моделлю Pan-European необхідно мати VAT-номер та достатні обороти (радимо від 1,5 тис. одиниць на місяць).
2. FBA Export — ви ввозите товар лише у країни, у яких зацікавлені. Наприклад, тільки до Іспанії та Франції. Це досить популярний метод, аби протестувати свій продукт на європейському ринку та розпочати масштабування з мінімальними фінансовими вкладеннями.
У цьому випадку вам також потрібно сплачувати ПДВ. Тому радимо зв’язатися з нами для отримання консультації щодо оподаткування.
Як уже було зазначено вище, вартість послуг від Amazon — одна з найвищих на ринку і складається з 3-х FBA fees (видів зборів):
1. Фулфілмент збір — основна стаття обслуговування, що включає витрати на упаковку, логістику, клієнтський сервіс.
2. Monthly storage fees – щомісячна сплата, яка покриває зберігання товару на складах.
3. Long-term – «штраф» за продукцію, яка не реалізована за рік і займає місце на складі.
Наводити конкретні цифри немає сенсу, оскільки Amazon стабільно змінює вартість послуг. Зазвичай це відбувається не рідше 2-3 разів на рік, але буває частіше. Актуальну інформацію ви завжди знайдете у розділі PRICING на офіційному сайті.
Як висновок. Модель FBA є вигідною для всіх зацікавлених сторін: продавець, покупець, платформа. Так, для вас це пов’язано з суттєвим збільшенням витрат. Проте, якщо порахувати вартість самостійної логістики, орендні та накладні витрати на організацію складів, оплату праці клієнтського менеджера та логіста, то легко дійти висновку, що працювати по FBA — дуже вигідно.
Крім цього ви отримуєте значну економію часу, ресурсу та нервів, віддавши цю частину турбот на плечі Amazon. А якщо й операційну систему перекласти на аутсорс, виходить дуже приємне і легке ведення бізнесу, що вимагає від вас лише ідей та інвестицій.