30/03/2024
Стефаній Мартиненко

Amazon: історія створення та успіху Амазон

— Але ж ми не можемо продавати НЕГАТИВНУ кількість книг!

— Ми випереджаємо час, але це не дає нам переваги аби відкласти запуск.

Приблизно так міг сказати засновник Amazon одному зі своїх співробітників у 1995 році. Хоча офіційно компанія була зареєстрована в 1994, старт продажів в мережі Інтернет дещо затягнувся, та й проходив не дуже: покупці могли замовити мінус одну книгу, сторінки довго завантажувалися, часто підвисали, гіперпосилання не працювали.

Але це ні краплі не засмучувало ані автора проєкту, ані співробітників, ані користувачів.

Інтернет-магазин такого формату в 1995 році був якщо не проривом, то безумовно чимось незвичайним. Нагадаємо, що справа відбувалася в ті часи, коли 32-розрядний мікропроцесор Pentium вважався потужною “машиною”, а до виходу першої моделі телефону у форм-факторі “розкладайка” залишалося ще 2 роки.

Отже, один із найбільших світових маркетплейсів розпочинав свою діяльність як скромний інтернет-магазин з продажу книг. Варто зазначити, що тоді Amazon ще називався Cadabra, але згодом від цієї назви відмовилися, оскільки дуже вона співзвучна з “cadaver” (з англ. – “мертве тіло”).

Справи гаражні

Часто пишуть, що свій проект Джеффрі Безос (засновник компанії Amazon) розпочинав у гаражі. Але чи його плутають зі Стівом Джобсом, чи так прийнято писати про успішні стартапи, проте цьому немає жодних підтверджень.

Стартові інвестиції в проєкт склали щонайменше $300 тис. Припускаємо, що маючи таку суму в 1994 році, Безос цілком міг орендувати пристойний офіс. Інші джерела взагалі стверджують, що стартовий капітал перевалив за $1 млн. і складався з особистих накопичень батька, позик у друзів та родичів, а також грошей інвесторів.

Власне, і сам Джеффрі на момент запуску не був бідним ентузіастом без грошей. Випускник Прінстонського університету, який згодом працював на Уолл-стріт, міг накопичити необхідний капітал. Тим більше, що перед звільненням Безос мав престижну посаду віце-президента компанії.

Найповноводніша річка у світі

Проіснувавши кілька місяців, компанія Cadabra була перейменована за співзвучністю з американською річкою. Так творець Amazon висловив свої амбіції побудувати справді масштабну корпорацію.

Важливим чинником стало й те, що першою в назві виявилася перша літера англійського алфавіту. Браузери того часу часто видавали пошукові результати в алфавітному порядку.

Ну а наявність останньої літери — «z» взагалі визначила маркетингову компанію на довгі роки вперед. Amazon став місцем, де можна знайти все, що душі завгодно. 

1 000 000 за 2 роки

До 1997 року кількість користувачів Амазона вже перевищила мільйон. Цього ж року компанія вийшла на IPO і отримала оцінку капіталізації в $66 млн. і стала продавати акції по $18/штука, які розліталися буквально як гарячі пиріжки.

Такий швидкий розвиток та приголомшливий успіх не могли залишити байдужими інших гравців ринку. І все в тому ж 1997 навколо Амазон відбувається перший скандал: компанія Barnes & Noble виступила проти того, щоб Амазон називав себе «найбільшим книжковим магазином світу». Проте справа не дійшла до суду, розійшлися на мировій угоді,  і цей інцидент не надто вплинув на становище майбутнього світового маркетплейсу. На відміну від багатьох інших гучних справ, якими супроводжувався подальший шлях становлення компанії.

Трудові суперечки та податкові ухилення

Чим ще може похвалитися Amazon? Історія створення такої корпорації не могла пройти без звинувачень у низькому рівні оплати та неналежних умовах праці. Раз у раз працівники влаштовують громадські мітинги, залучаючи погляд громадськості до того, що в складських центрах їм не надають перерви та забезпечують недостатні умови безпеки.

У 2012, а потім ще й у 2014, Amazon був звинувачений у використанні податкових лазівок та отриманні великих субсидій від урядових органів. Це призвело до того, що компанія сплачувала незначні податки у порівнянні щодо своїх високих доходів.

Еко Активісти, у свою чергу, постійно критикують компанію за використання не переробних пакувальних матеріалів, надмірне енергоспоживання їх центрів обробки даних та вплив на довкілля логістичною інфраструктурою.

Успіх Amazon та його першочинники

Але, незважаючи на скандали, компанія залишається лідером своєї галузі. Багато в чому завдяки стратегії інтенсивного зростання та інновацій. Amazon був одним з перших, хто:

  • впровадив системи персональних рекомендацій (які базуються на даних минулих покупок та досвіді користувача);
  • розпочав дослідження у галузі використання безпілотних дронів для доставки товарів;
  • розробив автоматизовані системи керування складами;
  • запропонував користувачам платну підписку  (Prime), яка включає швидку та безкоштовну доставку, стрімінговий сервіс та інші переваги;
  • розробив концепцію магазинів без кас, де покупці можуть взяти товари з полиць та залишити магазин, а їх покупки будуть автоматично оплачені через мобільний додаток.

Звідси робимо висновок, що саме активні інвестиції у розвиток технологій, включаючи розробку власної системи електронної комерції, логістичної мережі та хмарних сервісів, дозволили Amazon збільшити свою частку на ринку та стати однією з найбільших онлайн-торгівельних платформ у світі.

Залишились запитання?

Заповніть форму для безкоштовної консультації






    Заповніть форму, щоб отримати
безкоштовну інструкцію

    Заповніть форму, щоб отримати
безкоштовну інструкцію

    コンサルテーション

    私は以下の事項に同意する。 「プライバシーポリシーと個人情報の保護

    Дякуємо!
    Ваша заявка прийнята

    Участь безкоштовна за умови попередньої реєстрації

    Кількість місць обмежена. Будь ласка, не відкладайте подання заявки на останній момент.

    Стривайте! Ви забули забрати цінний бонус

    Персональна консультація:
    “Як заробляти на Амазон від 3000$”

    дізнайтеся, як стартувати з МЕНШИМ бюджетом
    отримаєте покроковий бізнес-план

    Звичайна ціна консультації

    150$

    Для тих, хто побачив це повідомлення

    Безкоштовно

    Ми справді хочемо допомогти. Консультація ні до чого вас не зобов'язує!

    Консультацiя

    Консультация